Start arrow Ogłoszenia drobne arrow Mongolia / Wycieczka 14 dni
Mongolia / Wycieczka 14 dni
Redaktor: LK   
Trasa: UŁAN BATOR – PUSTYNIA GOBI – PARK NARODOWY CHANGAJ NUUR – GÓRA BOGD CHAN – DOLINA TUJN GOL – KARAKORUM – JEZIORO OGII NUUR – URDU BALYK – PARK NARODOWY CHUSTAJN NURUU – UŁAN BATOR – PARK NARODOWY TERELDŻ

Image
1 dzień
Zbiórka w porcie lotniczym im. F.Chopina w Warszawie, w terminalu 1 (stary), w hali odlotów, po prawej stronie schodów ruchomych. Wylot do Mongolii.

2 dzień
UŁAN BATOR
Przylot do Ulan Bator, transfer do hotelu, śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Gandan – zespołu świątyń z XIX w, na którego terenie pochowano m.in. kolejnych Bogd gegeenów – najwyższych dostojników buddyzmu w Mongolii. Czas wolny na zakupy w sklepach z kaszmirem i pamiątkami, obiad. Wyjazd w kierunku Karakorum i pustyni Gobi. Po drodze wizyta u rodziny hodowców wielbłądów, możliwość zapoznania się z warunkami życia koczowników. Nocleg w jurtach znajdujących się przy XVII-wiecznym klasztorze.

3 dzień
PUSTYNIA GOBI
Wyjazd na pustynię Gobi. Postój w pobliżu miejscowości Arwajcheer, gdzie na stokach świętej góry znajdują się święte kamienie i głazy pokryte starożytnymi piktogramami, datowanymi na 10-15 tysięcy lat. Rysunki na skałach pochodzą z neolitu. Wyobrażają one sceny polowań, łuczników, tancerzy, rogate kozy, jaki, nosorożce. Jeden z najciekawszych z nich przedstawia udomowienie konia. Na sąsiednim wzniesieniu znajdują się dziesiątki kamiennych obelisków.

4 dzień
PARK NARODOWY CHANGAJ NUUR
Jedno z najpiękniejszych miejsc w Mongolii to dolina jezior między pasmem Changaj i Ałtaju Gobijskiego. Największe z jezior to bezodpływowe Orog Nur. Położone na wysokości 1216 m n.p.m., o niewielkiej głębokości (1,5-3 m) jest prawdziwym rajem dla ptactwa – kormoranów, kaczek, czajek, łabędzi, czapli. Dwa sąsiednie jeziora – Boon Cagaan Nur i Adagin Cagaan Nur otoczone są pustynnymi brzegami i solankami.

5 dzień
GÓRA BOGD CHAN
Święta góra Bogd Chan to pierwszy na świecie obszar chroniony (od 1778 roku). Od wieków otaczana kultem, jako miejsce zamieszkane przez duchy opiekuńcze. Szczególnie cenna jest znajdująca się w górach jaskinia Cagaan-Aguj. Składa się ona z trzech sal o ścianach z górskiego kryształu. Odkryto w niej 13 warstw kulturowych, dających ogromną wiedzę o Mongolii w epoce kamiennej.

6 dzień
DOLINA TUJN GOL
Wyjazd do Karakorum – stolicy Imperium Mongolskiego Czingis-chana w XIII w. Przejazd malowniczą doliną rzeki Tujn gol.

7 dzień
KARAKORUM
Przyjazd do Karakorum. W miejscu miasta stoi dziś klasztor Erdene Dzuu, pierwsze centrum lamaizmu, jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Mongolii. Trzy świątynie kompleksu reprezentują trzy okresy życia Buddy – dzieciństwo, okres młodzieńczy i wiek dojrzały.

8 dzień
DOLINA RZEKI ORCHON
Wyjazd do skalnego monastyru Towchon. Przejazd przez rejon będący w przeszłości centrum imperium Hunów i Turków w Azji Centralnej. Po drodze możliwość fotografowania kamieni nagrobnych, świętych głazów i steli. Cel podróży – klasztor Towchon został założony przez mnicha Zanabazara, który przez 30 lat żył, medytował i pracował w tym miejscu. Na terenie klasztoru znajduje się także jaskinia „Łono matki” i grota „Kołyska”. Po obiedzie w monastyrze przejazd przez bazaltowy płaskowyż do doliny rzeki Orchon. Podziwianie kanionu i 24-metrowego wodospadu.

9 dzień
KARAKORUM
Dzień wolny. Dla chętnych fakultatywna przejażdżka na koniu lub jaku, łowienie ryb. Powrót do Karakorum.

10 dzień
JEZIORO OGII NUUR
Wyjazd nad jezioro Ogii Nur. Odpoczynek, wędkowanie. W jeziorze znajduje się 15 gatunków ryb, w tym potężne szczupaki.

11 dzień
URDU BALYK
Przejazd do ruin dawnej stolicy kaganatu ujgurskiego (745-840 r. n.e.) – Urdu Balik. Zwiedzanie „białego” pałacu księcia Cogt, XVII-wiecznego mongolskiego poety, walczącego z chińskimi władzami.

12 dzień
PARK NARODOWY CHUSTAJN NURUU
Wyjazd do parku, w którym w naturalnych warunkach żyje jedyne na świecie stado koni Przewalskiego – symbol mongolskich stepów. W rezerwacie można także odnaleźć pamiątki kultury tureckiej i huńskiej, liczne stele i święte kamienie.

13 dzień
UŁAN BATOR
Wyjazd do Ułan Bator. Wycieczka do klasztoru-muzeum Czojdżin lamy, zbudowanego w stylu chińskim, do którego dekoracji zużyto 1821 kg czystego srebra. Niezwykłe emocje budzą także malowidła przedstawiające wizje raju i wszystkich rodzajów buddyjskiego piekła. Po obiedzie wizyta na największym mongolskim bazarze.

14 dzień
PARK NARODOWY TERELDŻ
Znajdujący się 85 km od Ułan Bator Park Narodowy Tereldż to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów Mongolii. Unikalna flora oraz fauna, m.in. wielbłądy i jaki, malownicze krajobrazy, fascynujące formacje skalne – „żółw”, „czytający człowiek”, „wielbłąd” oraz wiele innych, przypominających zamki i twierdze, to główne atrakcje parku. Można tam także wynająć konie i odbyć wycieczkę na górę, na której wg legendy został pochowany Czingis-chan.
15 dzień
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Cena: 12700 PLN
Terminy:
27.07.2009-10.08.2009
17.08.2009-31.08.2009

I RATA: 1000 PLN płatna przy zapisie
II RATA: 12700 PLN płatna na 35 dni przed wyjazdem (minus I rata)

Cena obejmuje:
    * przeloty międzynarodowe,
    * transfery z lotniska i na lotnisko,
    * przejazdy wewnętrzne mikrobusem lub autokarem,
    * zakwaterowanie w Ułan Bator w hotelach 4*, pokoje 2-osob. z łazienką, dopłata do 1-osob. PLN, podczas podróży po Mongolii - w jurtach, bazach   turystycznych, kempingach,
    * śniadania i obiadokolacje,
    * wizę do Mongolii,
    * opiekę pilota,
    * usługi lokalnych przewodników,
    * ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

UWAGA!
    * Przy wpłacie II raty należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie, paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki, 1 wypełniony wniosek wizowy.
    * Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 30 EUR.

Organizator: LT

Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz innych wycieczek lub terminów?
Napisz do nas: i n f o @ m o n g o l i a . c o m . p l .
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl