Start arrow Dla przedsiębiorców arrow Gospodarka Mongolii w wielkim skrócie
Gospodarka Mongolii w wielkim skrócie
Redaktor: LB   
Gospodarka Mongolii była tradycyjnie oparta na rolnictwie, w szczególności na hodowli zwierząt gospodarskich, takich jak owce, kozy, konie, krowy, wielbłądy. W tej chwili ich pogłowie liczy ponad 30 mln sztuk.

W przemyśle poważne miejsce zajmuje wydobycie surowców naturalnych - miedzi i molibdenu, złota, węgla, spatu polnego, wolframu i cyny. Gospodarcza pomóc Związku Radzieckiego, wynosząca się jedną trzeciej PKB została zatrzymana nagle w latach 1990-1991, co doprowadziło w Mongolii do gwałtownego spadku produkcji aż do 1994 roku. Od 1995 roku zanotowano wzrost PKB, aczkolwiek tylko dopiero dochodzi do poziomu produkcji sprzed 1989 roku.

Kolejne rządy Mongolii od roku 1991 realizują przedsięwzięcia, skierowane na przejście do wolnorynkowej gospodarki, czyli zwolnienie cen, liberalizacja handlu wewnętrznego i zagranicznego, restrukturyzacja systemu bankowego i zaopatrzenia energią i ciepłem. Prywatyzowano dotychczas w sumie 100 procentach przedsiębiorstwa małe, średnie, inwentarze hodowli i sferę usług.

Obecnie rząd realizuje program prywatyzacji większych przedsiębiorstw, takich jak NIK - dystrybutor paliwa, Gobi - kompanii wyrobów kaszmirowych i banków, głównie przez międzynarodowe przetargi. Mongolia wstąpiła do Światowej Organizacji Handlu w 1997 roku. Światowa społeczność demokratyczna w szczególności Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Dania, Szwecja, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju popierają transformację mongolską od początku, udzielając ulgowe kredyty i pomoce bezpowrotne. W ostatnim, 2001 rocznym spotkaniu w Paryżu kraje i organizacje - dawcy /donor/ udzieliły Mongolii ponad 300 milionów dolarów amerykańskich poparcie.

Rząd Mongolii udziela dużo uwagi na poprawę warunków dla inwestycji zagranicznych w Mongolii. Rząd ten musi się sprawić też z obowiązkami opłaty dużych długów zagranicznych.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl