Start arrow Turystyka arrow Ułan Bator - wstęp
Ułan Bator - wstęp
Redaktor: Robert Niedzwiedzki   
Spis treści
Ułan Bator - wstęp
Strona 2
Ułan Bator leży w dolinie górskiej rzeki Toły i otoczone jest malowniczymi górami, z których największy jest leżący na południu masyw Bogdo Uuł (2256 m.npm.) - świętej góry Mongołów.
W czasach przedrewolucyjnych obowiązywał zakaz wstępu na ten szczyt. Zresztą nawet dziś jest to rezerwat przyrody, na wejście do którego trzeba mieć specjalne zezwolenie. Natomiast pozostałe pasma są dostępne dla turystów.

Miasto zbudowane przez Rosjan jest wysoce nieciekawe, zabudowane blokowiskami z wielkiej płyty i typowymi dla sowieckiej Rosji monumentalnymi gmaszyskami urzędów, których rozmiary konkurują z brakiem estetyki i funkcjonalności. Urody miasta nie poprawiają też liczne fabryki o wiecznie zadymionych kominach, rozmieszczone wokół centrum tak, by stanowiły nieodłączny element panoramy miasta. Ponieważ leżą one w wąskiej dolinie górskiej to zdarzają się dni ze smogiem.

Na obrzeżach aglomeracji, ale również w rejonie Gandanu rozciągają się wielkie dzielnice jurtowo - slumsowe. Nie są to jednak typowe slumsy, gdyż mieszkają tam często ludzie relatywnie zamożni i nie należący do nizin społecznych. Dlatego są one dość bezpieczne. Dzielnice te oszałamiają różnorodnością materiałów budowlanych.

Niezwykle częste są domki parterowe budowane z podkładów kolejowych, dobrze nasączonych smołą i chemicznymi konserwantami. Wewnątrz nich panuje specyficzny, intensywny zapach fabryki chemicznej. Nie brakuje konstrukcji z mułu na szkielecie z listew drewnianych czy płyt eternitowych lub blaszanych.

Są także budowle ceglane, a także wszelkie połączenia w/w materiałów. No i oczywiście klasyczne jurty. Malowniczo prezentują się płoty, zmajstrowane z dziesiątków kawałków desek, blach, płyt eternitowych połączonych w wielokolorową całość. Na podwórzu stoją sławojki (WC z dołem w ziemi), a woda jest bieżąca - tzn. dzieci bieżą do studni lub beczkowozu i ją przynoszą. A jednocześnie domostwa te są bardzo zadbane, a ludzie często przechadzają się w garniturach czy zachodnich ubraniach.


 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl