Start arrow Turystyka arrow Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Redaktor: Robert Niedzwiedzki   
Spis treści
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Strona 2
Strona 3

W stolicy częściowo ocalały trzy klasztory (z dwóch innych po jednej świątyńce) i jeden pałac Bogdo - gegena (drugi fragmentarycznie).

Wśród nielicznych przetrwałych dzieł sztuki szczególny zachwyt budzą wielkie maski bóstw używane w tańcach obrzędowych, w całości wykonane z czerwonego korala szlachetnego, a także misternie haftowane lub malowane na jedwabiu obrazy sakralne o niezwykle żywej kolorystyce.

Z przedmiotów świeckich warto zwrócić uwagę na tabakiery. W Mongolii do dziś są one w powszechnym użyciu, a podczas podejmowania gościa rytuałem jest dzielenie się z nim swoją tabaką. Dlatego tabakierki wykonywano z wielką starannością, najczęściej z różnobarwnego agatu, w którym borowano otwór, a następnie kwasem poszerzano, aż do uzyskania, w środku litego minerału, komory na tytoń. Na powierzchni ryto kunsztowne płaskorzeźby, a w najcenniejszych okazach rzeźby wykonywano na wewnętrznych ściankach komory i widoczna jest ona dzięki przejrzystości kamienia. Wieczko tradycyjnie sporządzano z drogocennych odmian korala szlachetnego. 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl