Start arrow Turystyka arrow Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Redaktor: Robert Niedzwiedzki   
Spis treści
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Strona 2
Strona 3

Ostatnio odbudowano wiele świątyń, ale spragnionym udziału w nabożeństwie lamajskim polecam Gandan - zespół klasztorny z XIX i początku XX wieku, w którym odbywają się największe, wielogodzinne nabożeństwa z udziałem bogatego zespołu instrumentów muzycznych.

Oprócz dorosłych mnichów uczestniczą też w modłach ubrani w barwne szaty kilkuletni kandydaci na lamów, choć co prawda zdarza im się w szczególnie nużących momentach nabożeństwa wyciągnąć spod szaty kostkę Rubika i poświęcić się tej układance, ze szkodą dla dążenia do nirwany. W trakcie mszy wnoszone są posiłki i lamowie spożywają między kolejnymi mantrami spore ilości ryżu i kumysu. Niestety wierni mogą się temu tylko przyglądać, w dodatku cały czas stojąc. Raz na jakiś czas należy okrążyć świątynię składając ofiary, w postaci kadzideł, pieniążków czy cukierków przed licznymi posążkami Buddy z brązu (część z nich została wyprodukowana w Częstochowie w okresie międzywojennym, dostarczono do Mongolii 1000 posążków).

Do najcenniejszych zabytków należą rzeźby autorstwa pierwszego Bogdo-Gegena - Dzanabadzara, w tym srebrna, pozłacana rzeźba Oczidara z 1663 (w świątyni na wprost głównej bramy) i jego autoportret z brązu w świątyni sąsiadującej z główną od wschodu. Tam też posąg Buddy z Indii sprzed 2000 lat i parę srebrnych relikwiarzy Buddy. W oddzielnie stojącej świątyni koło Gandanu umieszczony jest gigantyczny posąg Buddy, wysokości 26,5 m. Jest to współczesna kopia posągu zburzonego w latach 30-ch. Waży 93 tony, do budowy użyto złoto (8,5 kg), srebro (25 kg), 2100 kamieni szlachetnych, 20 ton miedzi. Natomiast sama świątynia pochodzi z początku XX w (1911-1913) i jest typowym przykładem architektonicznego stylu tybetańskiego (za wyjątkiem chińskiego dachu).

Obok stoi kilka świątyń zbudowanych w latach 90-ch naszego wieku oraz wielki suburgan z 1958. W XIX wieku istniał przy Gandanie uniwersytet lamajski, z wydziałem teologii, medycyny i astronomii oraz biblioteką. Został on całkowicie zniszczony w 1937, ale reaktywowany w nowych budynkach w 1970. 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl