Start arrow Turystyka arrow Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Redaktor: Robert Niedzwiedzki   
Spis treści
Istniejące zabytki i muzea w Ułan Bator
Strona 2
Strona 3

Pozostałe świątynie Ułan Bator są zbudowane w stylu chińskim. Warto zwiedzić muzeum religii Czojdżin Łamyn Sum z początku XX wieku (1904-1908).

Dobrze zachowane drewniane świątynie ozdobione są bogatymi malowidłami, z reguły przedstawiającymi tragiczny los w zaświatach, tych którzy rozminęli się w życiu z prawdami wiary. Ze ścian spływają sznury wnętrzności, wydłubane oczy czy wyrwane języki. Odrąbane głowy smutnie popatrują krwawymi oczodołami. Przykrości te spotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta (np. rozbebeszone słonie), które także wszak powinny przestrzegać zasad moralnych. Nasi domorośli buddyści mówiący o wegetarianizmie i braku przemocy mogą być zaszokowani zarówno tymi scenkami jak i powszechną mięsożernością wyznawców buddyzmu w Mongolii. We wnętrzach kryje się piękny zbiór masek tanecznych, używanych w teatralnych przedstawieniach religijnych w czasie większych świąt. Są tam również zabytkowe instrumenty muzyczne, posążki (burchany) Buddy i jego uczniów oraz liczne malowidła na jedwabiu i dwie mumie ostatnich Bogdo-Gegenów. Bogato rzeźbiona kamienna ściana jan-pai (jedyna taka w Mongolii) w klasztorze jest współczesna - oryginał zniszczono w 1937.

Ostatnim zabytkowym kompleksem jest pałac zimowy Bogdo-Gegena wraz z przypałacowym zespołem świątyń (1893-1912). Sam pałac jest prezentem od cara Rosji, aczkolwiek niezbyt się car wysilił. Jednopiętrowy budyneczek, bez żadnych stiuków, marmurów czy innych ozdób (prócz drewnianych portali okiennych) ustępuje nie tylko rezydencjom szlachty rosyjskiej czy najbogatszych kupców, ale nawet domom kupców rosyjskich II-ej gildii, jakie możemy spotkać w Rosji. W dodatku cała konstrukcja zrealizowana została bez użycia pionu murarskiego, co widać zwłaszcza wewnątrz. W środku trochę ciekawych sprzętów i szat po ostatnim właścicielu, okropna kolekcja wyliniałych wypchanych zwierząt z Europy i Afryki (Bogdo - Gegen był miłośnikiem ciekawostek, które zażarcie zbierał) i parę pospolitych pieców kaflowych.

Znacznie ładniejsze są świątynie z barwnym malowidłami, spadzistymi dachami oraz licznymi posągami bóstw opiekuńczych. Pierwotnie cały kompleks był pięć razy większy, ale po antykościelnej masakrze w 1937 zostało tylko tyle (a i to po rekonstrukcji). 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl