Start arrow Warto wiedzieć arrow Przydatne rzeczy w podróży
Przydatne rzeczy w podróży
Redaktor: Robert Niedzwiedzki   
Polaroid
Mongołowie są bardzo gościnni, zwłaszcza w stepie. Nie unikniesz wizyty w jurtach, a powszechnym zwyczajem jest dawanie gospodarzom prezentów. Bardzo sobie cenią zdjęcia. Ułatwiają one wszelkie sprawy w stepie. Ponieważ w stepie poczta nie działa sprawnie (w Ułan Bator też wiele dzielnic nie ma nazw ulic, a ulice nie mają często numerów domów), więc nie przyślesz im fotografii z Polski i polaroid jest jedynym sposobem na dostarczenie Mongołom zdjęcia.

Slajdy
W Rosji i Mongolii bardzo trudno je dostać (w 2001 ponoć było już lepiej), a jeśli już są to parę razy droższe niż w Polsce. Natomiast filmy kolorowe są tańsze niż u nas i powszechnie dostępne w Ułan Bator. Jednakże są przeważnie produkowane w Chinach i nie zawsze dobrej jakości.

Drobne prezenty
Drobne podarunki można kupić już w Ułan Bator. Przyjmują wszystko. Papierosy, obcinacz do paznokci na breloczku, scyzoryk, dla dzieci słodycze (kupując weź poprawkę na wielodzietność rodzin), drobne perfumy, herbatniki.

Środki przeciw komarom
Warto zabrać ze sobą środki przeciw komarom (np. autan). Komary w wielu miejscach są prawdziwą plagą i nie dają żyć. Choć to zależy od sezonu i miejsca. Jeszcze gorsza jest meszka - mikromuszka z wielkim żądłem. Zwykła moskitiera wobec niej jest bezużyteczna.

Zabezpieczenia przed słońcem
Pamiętajmy o słońcu! Koniecznie zabieramy kremy lub olejki do opalania i kapelusz z rondem. Na Gobi, ale również w stepie latem intensywnie świeci słońce. Temperatura sięga nawet powyżej 40 stopni.

Pojemniki na wodę
Duży pojemnik na wodę, gdyż z tym w stepie jest często problem, a upały wykluczają wędrówki bez płynów. To samo, tylko na megaskalę obowiązuje na Gobi.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | biznes | mongolia.com.pl